Przejdź do treści

Starlink znów nad Polską. Widoczny będzie 14 i 15 maja. Kiedy obserwować przelot Kosmicznego Pociągu?

Starlink nad Polską już od 14 maja. Wieczorem 14 maja 2022 r. o godz. 22:40 wystartował kolejny Falcon 9 z paczką Starlinków serii G4-15. Dzięki ich trajektorii będziemy mogli je obserwować nad Polską w najbliższych dniach. O której godzinie można obserwować przelot „kosmicznego pociągu”?

Starlink

Wyniesienie satelitów na orbitę 14 maja.

Reklama

SpaceX wyniósł na orbitę 14 maja o 22:40 w nocy czasu polskiego ze stacji sił kosmicznych Cape Canaveral na Florydzie rakietę Falcon 9 z kolejnymi satelitami. Poprzednia misja Starlink została przeprowadzona 30 kwietnia, w której agencja wyniosła satelity, aby wzmocnić swoją konstelację dostarczającą Internet.

Przelot raiety Falcon 9 z satelitami Starlink – 14 maja

Około 22 minuty po starcie rakiety Falcon 9 (około 23.02) zobaczyliśmy na niebie lecący drugi stopień rakiety Falcon9. W jej wnętrzu znajdowały się jeszcze Starlinki. Te wypuszczane zostały z drugiego segmentu rakiety 58 minut po starcie.

Starlink nad Polską – 15 maja

Reklama

W niedzielę wieczorem przelot Starlink nastąpi o godzinie 21:40. Pojawią się na zachodzie i będą przelatywać na wschód.

Jak oglądać start satelitów Starlink na żywo?

SpaceX będzie transmitować start na żywo na swojej oficjalnej stronie internetowej. Zainteresowani widzowie mogą również obejrzeć premierę na oficjalnym kanale YouTube firmy lub oficjalnym profilu Twittera. Nadchodzący start będzie 17 startem SpaceX w roku, a dziewięć z poprzednich 16 zawierało satelity Starlink.

Postępy w budowie Starlink

Firma do tej pory wystrzeliła blisko 2 400 satelitów Starlink i ma pozwolenie na wystrzelenie aż 30 000 satelitów. Jednak SpaceX zamierza jeszcze bardziej wzmocnić swoją konstelację Starlink, ponieważ zamierza wystrzelić w sumie 42 000 satelitów, aby uzupełnić i wzmocnić sieć.

Starlink — Kosmiczny pociąg Elona Muska

Czym jest ten kosmiczny pociąg?

Reklama

Jest wiele osób, które wiedzą. Ale są też osoby, które nie interesowały się tym tematem.

Są to satelity Starlink firmy SpaceX której założycielem jest Elon Musk. Założeniem projektu jest udostępnienie Internetu w miejsca, gdzie dostęp innymi drogami nie jest możliwy. Satelity są wysyłane na orbitę w pakietach po 60 sztuk i zanim trafią w miejsce docelowe (a trwa to do kilku tygodni) poruszają się w niedalekiej odległości od siebie. Tworzą wtedy efekt tzw. Kosmicznego Pociągu. Jeśli lecą nad nami to możemy obserwować jak satelity poruszają się jedna za drugą.

Czy można śledzić pozycję tych satelitów?

Tak. Można śledzić położenie w czasie rzeczywistym za pomocą poniższych witryn i aplikacji:

Starlink, Starlink,nad Polską

https://satellitemap.space – strona, na której w czasie rzeczywistym względem powierzchni Ziemi zlokalizujecie pojedynczego satelitę lub cały pociąg satelitów.

Starlink, Starlink,nad Polską

https://findstarlink.com – strona, na której również w czasie rzeczywistym zlokalizujecie cały pociąg satelitów. Dzięki niej możemy określić kiedy będzie przelot i od której strony nadlecą.

Starlink, Starlink,nad Polską

https://heavens-above.com – strona, na której określimy dokładną pozycję satelitów i ich jasność w momencie przelotu nad nami.
1. Wchodzimy na stronę i podajemy naszą lokalizację.
2. Klikamy „Sprawdź prognozy przelotów dla twojej lokalizacji”
3. Wybieramy konkretną partię satelitów (im data wyniesienia na orbitę jest bliższa aktualnej — tym będą jaśniejsze).
4. Wybieramy dni, w których chcemy sprawdzić, czy przelot nastąpi.

Reklama

Poniżej nasze zdjęcia i relacje z przelotów.

Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas kawą

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Inne wiadomości.

Reklama