Przejdź do treści

Trudne warunki w górach. W Tatrach i Beskidach zagrożenie lawinowe.

Szczególnie niebezpiecznie w Tatrach i Beskidach. Aktualnie wędrówki noworoczne stanowią dość wysokie niebezpieczeństwo dla nieumiejętnie przygotowanych turystów. W związku z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi panują tam nieprzyjazne warunki dla pieszych wędrówek.

Trudne warunki w górach
Źródło: Fot. Mariusz Cieszewski / www.polska.pl

Trudne warunki w górach.

Reklama

W ostatnich dniach mamy wysokie temperatury jak na styczeń. W górach w czasie świąt spadło bardzo dużo śniegu. Towarzyszące dodatniej temperaturze roztopy powodują miejscami bardzo śliskie trasy oraz osłabioną widoczność z powodu zamgleń. Roztopy oraz zamglenia mogą w bardzo szybkim tempie sprowadzić niebezpieczeństwo na nieprzygotowanych miłośników górskich szlaków. Ratownicy Górskiego i Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego nieprzerwanie apelują o rozsądek i wzmożoną uwagę osób wybierających się na szalki.

Padający deszcz, mokry a co za tym idzie ciężki pakiet śniegu, roztapiający się śnieg oraz zmarznięty grunt stanowią duże niebezpieczeństwo dla wszystkich turystów. Nowy Rok 2022 przywitał górskich miłośników deszczem i plusową temperaturą. Najbliższe prognozy większych zmian nie niosą. Należy podkreślić, że padający śnieg zwiększając ciężar pokrywy śnieżnej w wyższych partiach gór, sprzyja wzrostowi plastyczności tegoż śniegu oraz absolutnie nie sprzyja stabilizacji pokrywy śnieżnej. Sobotni poranek wskazał 90 cm śniegu leżącego na szczytach Babiej Góry, a także 66 cm w okolicach Markowych Szczawin. W górach Beskidzkich funkcjonują wyciągi, jednakże nie wszystkie szlaki są przetarte.

Trudne warunki w górach, Trudne warunki w górach,tatry,bieszczady,gopr,lawinowe
Oznakowanie szlaków turystycznych. PAP/Maria Samczuk

Apel do turystów

Reklama

Trudne warunki w górach i apel GOPR do turystów. Apel do turystów wybierających się w góry obejmuje dbałość o stosowną odzież. Podczas pieszych wędrówek, goprowcy kładą nacisk szczególnie na buty oraz wyposażenie w raczki. Kijki dla równowagi wraz z telefonem także winny stanowić podstawowe wyposażenie turysty wędrowcy. Podkreślmy wagę naładowanego telefonu komórkowego z zainstalowaną aplikacją RATUNEK . Idąc w góry, nie zapominajmy o szybko zapadającym zmroku.

GOPR przypomina bezpłatne numery wzywające ratunek : 985 lub 601 100 300 .

Najczęstsze niebezpieczeństwa w górach czyhające na turystę:
– kontuzje narciarskie,
– kontuzje dla zjeżdżających przy użyciu sanek, jabłuszek itd.
– kontuzje wędrowców,
– lawiny: tzw. deska śnieżna, lawina pyłowa oraz lawina lodowa,

Trudne warunki w górach — zagrożenie lawinowe

Reklama

W Tatrach bez względu na wysokość aktualnie panuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Należy przez to rozumieć, że mimo dobrze związanej pokrywy śnieżnej, gdzieniegdzie, zwłaszcza na stromych stokach, jest ona związana zaledwie w stopniu umiarkowanym. Na szczęście zejście samoistnych lawin jest mało prawdopodobne. Trzeba martwić się, aby tej lawiny po prostu nie wyzwolić mając na sobie za duże obciążenie dodatkowe. Poprzez panujące słabe warunki, poruszanie się w górach wymaga dosyć wysokich umiejętności w ocenianiu lokalnego zagrożenia lawinowego. Turysta musi zadbać o przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa, wybierając do wędrówki strome stoki. Poza tym wszystkim ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego spodziewają się dodatkowego depozytu śnieżnego, zwłaszcza w górnych partiach gór.

Trudne warunki w górach, Trudne warunki w górach,tatry,bieszczady,gopr,lawinowe
Lawiny. PAP/Maria Samczuk, Maciej Zieliński

Sytuacja w Bieszczadach

Bieszczady otrzymały pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Tam podstawowy problem stanowi śnieg przetransportowany silnym wiatrem. Niebezpieczeństwo lawin występuje w zawietrznych obszarach odłożenia oraz uformowania depozytów śnieżnych. Tutaj także mowa o stromych stokach. Pokrywa śniegu dodatkowo przykryta jest poprzez cienką warstwę lodu. Nadchodząca doba przyniesie ze sobą deszcz a w wyższych partiach gór delikatne opady śniegu.  Prędkość wiatru do 50km/h. Różnica w patiach górskich sięgnie 5*C. Szlaki są przetarte. Zejście samoistne lawiny jest możliwe , ale ratownicy GOPR podają, że mowa o małych i średnich lawinach. Duże lawiny może wyzwolić nieumiejętnie przygotowany turysta z dodatkowym obciążeniem na stromych oraz bardzo stromych stokach.

Inne wiadomości.

Reklama