W środę możliwy wiatr do 100 km/h w Polsce północno zachodniej. Przegląd modeli numerycznych.
Przegląd modeli numerycznych
Na samym początku warto wspomnieć, że jest to przegląd modeli numerycznych na dobre 4 do 7 dni w przód, a to oznacza, że te prognozy wcale nie muszą się sprawdzić. Mimo wszystko warto już na nie teraz zwrócić uwagę.
Nowe wyliczenia wyglądają bardzo niepokojąco dla nadchodzącej środy.
Prawdopodobna sytuacja baryczna.
Na wstępie zaznaczyć należy, że wszystko zależy od trajektorii niżu, który będzie przemieszczał się prawdopodobnie znad zachodnich wybrzeży Szwecji poprzez Danie nad Morze Bałtyckie. W tym momencie nie mamy jeszcze przeglądu wszystkich modeli numerycznych. Mamy przegląd modeli GFS, ECMWF oraz wchodzi nam przegląd UM.
W środę możliwy wiatr do 100 km/h w Polsce północno zachodniej.
Uśredniając w mamy bardzo duże prawdopodobieństwo, że przez Morze Bałtyckie w środę będzie przechodził głęboki ośrodek niskiego ciśnienia, który po swojej zachodniej i południowej stronie będzie niósł ze sobą bardzo silne porywy wiatru, które będą przemieszczały się przede wszystkim przez Morze Bałtyckie, Niemcy oraz zachodnią Polskę, powoli tracąc na prędkości.
Możliwy scenariusz
Naszym zdaniem najbardziej prawdopodobny scenariusz to wędrówka tego niżu znad Morza Północnego, poprzez danie w kierunku Morza Bałtyckiego. To będzie następowało nocą z wtorku na środę oraz w środę i już w godzinach porannych zauważymy wzrost prędkości wiatru w całym kraju do 50 km/h. A nad Bałtykiem do 70 km/h.
Apogeum
Strefa najsilniejszych porywów wiatru wkroczy do Polski północno zachodniej oraz zachodniej w środę po popołudniu, a apogeum będzie miała koło godziny 15:00. Wtedy to nad Polską zachodnią porywy wiatru mogą osiągać prędkość 90 km/h, a na Wybrzeżu oraz ogólnie północnym zachodzie nawet do 105 km/h.
Wyciszenie nocą ze środy na czwartek
Do północy w województwie zachodniopomorskim, pomorskim oraz kujawsko pomorskim. Nadal będzie wiać bardzo silny wiatr do 95 km/h do północy, jednak ta strefa przemieścić się ma bardziej w kierunku północnego wschodu oraz wschodu Polski, jednak tam już porywy będą słabsze — do 70 km/h.
W czwartek sytuacja związana z wiatrem powinna się już uspokoić. Porywy do 50 km/h w całym kraju.
Opady deszczu i śniegu
Od poniedziałku również pojawi się większej ilości opadów deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu. Strefy opadowe związane z frontami atmosferycznymi będą wchodzić nad Polskę najpierw od północy, potem od zachodu. Praktycznie jedna strefa za drugą. Pojawi się też efekt morza.
Zimy brak
Cyrkulacja zachodnia również spowoduje znów wpompowanie cieplejszych mas powietrza nad Polskę. Zatem nie? Nie, nie możemy liczyć na mrozy całodobowe. Mrozy będą występować przeważnie w nocy jedynie w górach oraz w północno wschodniej Polsce.