Przejdź do treści

Wędrówka niżu nad Polskę. Intensywne opady śniegu. Kilka słów Jarosława Turały.

Wędrówka niżu nad Polskę. Intensywne opady śniegu. Kilka słów Jarosława Turały

Reklama

Witajcie.

Wczorajszy wieczór i noc przyniosły mały zwrot „Akcji” w pogodzie. W wielu miejscach kraju rozpogodziło się, a temperatura zaczęła dość szybko spadać. Ponieważ na powierzchni gruntu zalegała wilgoć po opadach. Gdy tylko chmur było mniej natychmiast ciepło znad powierzchni gruntu uciekło „Wyżej” . Wilgoć zaczęła zamarzać i na drogach pojawiła się niewielka warstwa lodu. Niestety taki stan rzeczy doprowadził do wielu kolizji. Poranek w przejaśnieniach i na lekkich minusach.

Wędrówka niżu nad Polskę. Intensywne opady śniegu. Kilka słów Jarosława Turały

Wędrówka niżu

Reklama

Tymczasem powoli zacząć należy śledzić sytuację nad południowozachodnią częścią Europy. Do zachodnich wybrzeży Hiszpanii zbliża się niż, który sukcesywnie będzie przemieszczał się dalej na wschód kontynentu. Niż ma dobre warunki do przemieszczania się, gdyż „podróżuje” on na grzbiecie szybszego przepływu powietrza (jet-streamu / prądu strumieniowego).

Około soboty powinien on osiągnąć Basem Morza Śródziemnego, gdzie kolokwialnie pisząc, będzie ładował swoje „frontowe” akumulatory. Środowisko szybszego przepływu sprawi, że niż będzie się delikatnie pogłębiał (ciśnienia w oku będzie spadać) i dalej wędrował na wschód.

Niż nad Morzem Śródziemnym

Trafić on powinien na obszary o wysokim ciśnieniu. Pierwszym z nich jest wyż rosyjski, drugim jest wyż znad Niemec / Francji. Taka niewielka blokada sprawi, że niż zacznie kierować się na północ, a jego szeroka strefa frontu zacznie od południa kraju przynosić intensywne opady. Jeśli sytuacja będzie sprzyjająca i niż osiągnie status wielocentrycznego lub na zafalowanym froncie również pojawi się ośrodek, to opady mogą z nami pozostać dłużej.

Kilka niewiadomych

Reklama

Uczulam jednak na to, że trajektoria – droga poruszania się niżu może się różnić od zakładanej przez modele. Objawić się to może przesunięciem opadów intensywnych bardziej na zachód, a zaciągnięcie cieplejszej masy powietrza z południa sprawi, że np. na wschodzie zamiast opadów śniegu, spadnie sporo deszczu.

Taka niepewna sytuacja powtarza się zawsze, jeśli mamy do czynienia z wędrówką jakiegokolwiek niżu. Bardzo więc proszę zostawić sobie prognostyczny margines błędu i obserwować wpisy / komunikaty i informacje.

Opracował: Jarosław Turała

Zapraszamy na FanPage Jarosława Turały: Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook

Reklama

Grafika – DWD / EUMETSAT / weatheronline / Ogimet

Inne wiadomości.

Reklama