Przejdź do treści

Włochy, Sycylia. Potężne ulewy. Ofiary gwałtownych powodzi błyskawicznych. 27.10.2021

Dwie ofiary śmiertelne, powodzie błyskawiczne, pożary od uderzenia pioruna i ogromne ilości deszczu. To wynik gwałtownego załamania pogody które związane jest z bardzo głębokim niżem przemieszczającym się nad Sycylią .

włochy, włochy,sycylia,powódź
Ulice zmieniły się w rwące potoki.

Powstanie niżu

Włochy, Sycylia. Niż powstał przed weekendem (22 października), a następnie pogłębiał się w kolejnych godzinach. Obserwowaliśmy go od samego początku. Wytworzył system frontów atmosferycznych. Przyczynił się do powstania silnych i quasi stacjonarnych oraz bardzo wydajnych opadowo burz we wschodniej części Sycylii.

Największe nasilenie nastąpiło w niedzielę po godzinie 13:00. Burze i silne opady deszczu występowały przez całą noc z niedzieli na poniedziałek. Kolejne burze pojawiały się we wschodnich regionach Sycylii we wtorek i w zachodnich regionach w środę.

Cała Sycylia zmaga się z ulewami. Niestety w kolejnych dniach nadal mają występować bardzo silne opady.

włochy, włochy,sycylia,powódź
Widok na głęboki niż stacjonujący między Sycylią a Tunezją. Mapa: Sat24

Burze, ogromne opady deszczu i powodzie błyskawiczne

Włoski Departament Obrony Cywilnej wydał we wtorek najwyższe ostrzeżenie pogodowe dla Sycylii i Kalabrii.
Ostrzegł przed potencjalnym zagrożeniem życia i szkodami materialnymi spowodowanymi ulewnymi deszczami, burzami i wichurami na tych obszarach.

Agencja meteorologiczna Sycylii Servizio Informativo Agrometeorologico Siciliano poinformowała, że 312,2 mm deszczu spadło w ciągu 24 godzin (do 25 października) na stacji pogodowej w Linguaglossa.

włochy, włochy,sycylia,powódź
Opady w ciągu 24 godzin

Natomiast w ciągu 72 godzin (od niedzieli do wtorku rano) najwyższe sumy opadów zanotowano również w Linguaglossa na Sycylii – 520,4 milimetrów i Fabbrizji w Kalabrii – 440,2 milimetrów.

włochy, włochy,sycylia,powódź
Opady w ciągu 72 godzin

W związku z załamaniem pogody pojawiły się powodzie błyskawiczne. Dotknęły przede wszystkim miejscowości Scordia, Catania, Spezzino, Lunigiana gdzie wystąpiły ze swoich koryt rzeki Vara i Magra. Woda wartkimi strumieniami płynęła przez ulice miast i wsi niszcząc wszystko na swojej drodze.

Ofiary i osoby zaginione

Intensywne opady deszczu zalały po raz kolejny we wtorek ulice Katanii, zablokowały samochody i uwięziły ludzi w ich domach. Władze potwierdziły we wtorek wieczorem w oświadczeniu, że “są już dwie ofiary” i że trzecia osoba zaginęła.

Ciało 67-letniego mężczyzny, który został porwany przez wodę w miejscowości Scordia, znaleziono w poniedziałek w gaju pomarańczowym kilka kilometrów od miejsca tragedii. Poszukiwania 61-letniej kobiety zaginionej trwają nadal w Scordii. W działaniach uczestniczą strażacy, karabinierzy i ochotnicy ochrony cywilnej.
Małżeństwo, 67-letni mężczyzna i 54-letnia kobieta zostali porwani przez wodę gdy próbowali wydostać się ze swojego samochodu.

Włoskie media poinformowały też o śmierci 53-letniego mężczyzny, który został znaleziony pod samochodem po ulewnych deszczach, które przetoczyły się przez miasto Gravina, na północ od Katanii.

włochy, włochy,sycylia,powódź
Ulice w centrum Katanii zostały zalane po ulewnym deszczu

Paraliż Katanii i Scordii

Bardzo trudna sytuacja panuje na całej Nizinie Katańskiej. Tylko w ciągu 2 godzin spadło tam około 300 mm wody. Drogi zmieniły się w rzeki. Szczególnie źle jest w rejonie Scordia i Palagonia. Wiele farm i gospodarstw zostało całkowicie zalanych. Zbiory oliwek zostały wstrzymane. Warzywa znalazły się pod wodą. Wiele owoców cytrusowych zostało dosłownie wyrwanych z korzeniami. Na nagraniach widać zawalone ściany, zniszczone ogrodzenia. A stan dróg sprawia, że transport produktów jest niebezpieczny i trudny.

włochy, włochy,sycylia,powódź

Burmistrz Katanii powiedział, że wschodnie części Sycylii doświadczają wyjątkowych zjawisk pogodowych “bezprecedensowych” w swojej intensywności i sile. Powołując się na “powagę sytuacji”, nakazał zamknięcie wszystkich firm w Katanii z wyjątkiem aptek, sklepów spożywczych i tych z produktami niezbędnymi do północy we wtorek.
“Wzywam wszystkich mieszkańców, aby nie wychodzili z domu za wyjątkiem sytuacji awaryjnych, ponieważ drogi są zalane wodą” – napisał na Facebooku.

włochy, włochy,sycylia,powódź

Bardzo trudne warunki pogodowe spowodowały tzw. „blackout”. W jego wyniki dzielnica starego miasta, w tym ratusz miejski, jest pozbawiona dostępu do energii elektrycznej.

Pojawiło się wiele osunięć ziemi na drogi paraliżując ruch. W Katanii z powodu wylania rzeki Simeto zamknięta przez wiele godzin była droga krajowa Ragusana.

Co dalej?

Obszar burz związany z wypełniającym się powoli niżem będzie meandrować na południe od Włoch, dając obfite opady deszczu i porywisty wiatr. Następnie przesunie się znów nad Sycylię w czwartek, przynosząc intensywne opady deszczu i silne wichury po raz kolejny. Modele pogodowe przewidują, że od środy do piątku spadnie od 100 do 150 milimetrów deszczu w wielu regionach Sycylii.

Ponad 200 interwencji strażaków

Tylko w ciągu 12 godzin po pojawieniu się burz przeprowadzono ponad 200 interwencji mających na celu ratowanie osób utkniętych w samochodach unieruchomionych przez płynąca ulicami wodę.
Strażacy, między Sycylią a Kalabrią, przeprowadzili ostatecznie setki interwencji ratunkowych: 250 w Katanii, 140 w Reggio Calabria, 52 w Cosenza, 49 w Vibo Valentia. Zaangażowanych w pomoc ludziom jest ponad 300 strażaków.

Pozostałe wiadomości