Przejdź do treści

Wybuch wulkanu Mauna Loa na Hawajach. Erupcja najwyższego aktywnego wulkanu tarczowego na świecie.

Po 38 latach przebudził się największy tarczowy wulkan na świecie Mauna Loa na Hawajach. Hawajczycy z obawami obserwują, jak wulkan wyrzuca z siebie lawę, pył i szkodliwy dym.

Wybuch wulkanu Mauna Loa

Reklama

Początek erupcji wulkanu Mauna Loa na Hawajach nastąpił w niedzielę około godziny 23:30. Wtedy to zauważono wypływającą lawę z krateru wulkanu. Pojawił się też rój trzęsień ziemi, który świadczył o początku erupcji. Z tego, co do tej pory wiadomo, na razie nie zagraża ona mieszkańcom sąsiadujących miast i wiosek. Wydano natomiast ostrzeżenia przed pyłami i oparami znajdującymi się w powietrzu.

Mauna Loa

Mauna Loa wznosi się na wysokość 4169 m nad Oceanem Spokojnym. Jest częścią łańcucha wulkanów, które utworzyły wyspy Hawaje. Ostatni raz wybuchł w marcu i kwietniu 1984 roku. Strumień lawy dotarł do odległości 8 km od Hilo – największego miasta na wyspie.

Reklama

Hawajska agencja Zarządzania Kryzysowego poinformowała, że utworzyła 2 duże miejsca ewakuacji na wyspie w ramach ostrożności. Jednak podkreślano również, że nie ma oznak tego, że lawa zagrozi zaludnionym obszarom. Stąd do tej pory nie wydano żadnych nakazów ewakuacji.

Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas kawą

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Inne wiadomości

Reklama
Tagi: