Przejdź do treści

Załamanie pogody. Front atmosferyczny przemieszcza się przez Polskę.

Załamanie pogody. Front atmosferyczny przemieszcza się przez Polskę.

Reklama

Po kilku dniach stagnacji w pogodzie nadeszły zmiany od Zachodu przemieszcza się front atmosferyczny, który będzie przynosił deszcz. A zatem noc z piątku na sobotę oraz sobota i niedziela pod znakiem opadów deszczu. Najpierw na zachodzie i w centrum Polski, a następnie na wschodzie.

Załamanie pogody. Front atmosferyczny wkracza do Polski.

Załamanie pogody – sytuacja baryczna

Omawiany front atmosferyczny, który psuje pogodę w naszym kraju, należy do systemu frontów atmosferycznych związanych z niżem NELE znajdującym się nad Półwyspem Skandynawskim. Front ten ciągnie się przez całą Europę Centralną, aż po Bałkany i łączy się z niżem OTTILIE, który swoje centrum ma nad południowymi Włochami. Front powoli, ale systematycznie przemieszcza się z zachodu na wschód Polski.

Front atmosferyczny nad zachodnią Polską.

Reklama

Już w piątek w godzinach przedpołudniowych pogoda zaczęła psuć się na zachodzie Polski. Dotarła tam strefa opadów związana z owym frontem atmosferycznym i strefa ta cały czas dobudowwywała się, przemieszczając na wschód i północny wschód.

Strefa ta przynosiła słabe, bądź umiarkowane, wielkoskalowe opady deszczu.

Wędrówka stref opadów na wschód Polski.

Do godzin porannych w sobotę front atmosferyczny niejako zwolni i będzie powoli przemieszczał się na wschód Polski obejmując swoim zasięgiem województwa centralne. Strefa opadowa, która dawała się we znaki nad zachodnią Polską, zacznie zanikać.

Reklama

Natomiast nowa strefa opadowa będzie przemieszczać się wzdłuż frontu atmosferycznego od województw południowych w kierunku północnym i północno wschodnim. Nad ranem padać będzie szczególnie w województwach śląskim, małopolskim, na zachodzie województwa podkarpackiego oraz w województwie świętokrzyskim.

Zatem cała sobota będzie stała pod znakiem opadów deszczu, szczególnie w Polsce centralnej, północno wschodniej, a następnie południowo wschodniej.

Front atmosferyczny opuszcza kraj.

Front oraz strefa opadowa z nim związana zacznie opuszczać nasz kraj. W niedzielę w godzinach porannych. Wtedy to strefy opadowe będą znajdować się już tylko na południowym wschodzie. Polski padać będzie. W szczególności nadal w województwie małopolskim, województwie podkarpackim oraz województwie lubelskim. W niedzielę w godzinach przedpołudniowych powinno już przestać padać również tam.

Reklama

Opady śniegu w Polsce w 2022. Czy i kiedy widać je w prognozach.

Kiedy zmienić opony na zimowe? Podpowiadamy, kiedy powinniście to zrobić.

Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas kawą

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Pogoda w Polsce i na świecie. Prognoza pogody. Wiadomości.

Reklama