Przejdź do treści

Żółty pył na samochodach, parapetach i oknach. Co to jest? Pył saharyjski czy pyłki drzew? Jak prognozować ich nadejście?

Żółty pył na samochodach, oknach, parapetach i balkonach pojawia się co roku. Na początku roku co jakiś czas. Jednak jego ilość nasila się w miesiącach wiosennych (kwiecień, maj i czerwiec). Odpowiemy sobie na pytanie, czym jest i jak je rozróżnić jego pochodzenie.

żółty pył na samochodach, żółty pył na samochodach,żółty pyłek w maju,żółty pył,pył saharyjski

Żółty pył na samochodach, parapetach i oknach — co to jest?

Reklama

Żółte zabrudzenia na naszych autach nazywamy po prostu żółtym pyłem. Źródła pochodzenia są dwa. Czasem nakładają się na siebie. Czasem nie. Jednym z nich jest pył saharyjski. Drugim — drzewa, których okres pylenia przypada na miesiące wiosenne. Żółty pyłek w maju najczęściej właśnie pochodzi z drzew.

Pył saharyjski – czym jest?

Co roku obserwujemy napływ pyłu saharyjskiego nad Polskę w wyniku specyficznych układów barycznych, które otwierają „drogę” do napływu mas powietrza znad Sahary. Pył saharyjski jest dosłownie pyłem i drobinami piasku unoszonymi przez powietrze wędrujące znad Afryki Północnej nad Europą.

żółty pył na samochodach, żółty pył na samochodach,żółty pyłek w maju,żółty pył,pył saharyjski
Żółty pył – co to takiego? Anna Kaczmarz

Jak prognozować nadejście pyłu saharyjskiego?

Reklama

Można prognozować nadejście pyłu saharyjskiego. Służy do tego grecki model SKIRON. Link znajdziecie tu:

SKIRON – Dust Forecast Mediterranean – Europe, North Atlantic (uoa.gr)

Po wejściu ujrzymy mapę Afryki i Europy. Na mapie zanieczyszczenie atmosfery piaskiem zaznaczone jest kolorami. Im bardziej czerwony, tym więcej pyłu. Oś czasu. Podzielona jest co 6 godzin. Dzięki temu możemy zobaczyć prognozę nadejścia pyłu saharyjskiego nawet na tydzień wprzód. Pamiętać należy, że im dalej od dnia dzisiejszego tym prognozy są mniej pewne. Jednak to już może pokazać nam mniej więcej, w których dniach strefa powietrza z pyłem saharyjskim nadciągnie nad Polskę.

Po czym rozpoznać, że w atmosferze mamy pył saharyjski?

Reklama

Najprościej spojrzeć w niebo. Niebo z błękitnego zmienia się w pożółkłe. Matowe. Wschody i zachody słońca stają się bardziej „krwiste”. Tarcza słoneczna jest też „spowita” zanieczyszczeniem. Na samochodach i szybach, meblach i wszystkim tym, co znajduje się na zewnątrz, osiada pył. Dlatego mycie samochodów nie ma sensu.

Pylenie drzew a żółty pyłek

Najczęściej w miesiącach wiosennych przyczyną osiadania żółtego pyłku na samochodzie bądź oknach jest pylenie drzew. Największy udział w tym procederze ma sosna. Pylenie sosny rozpoczyna się w połowie maja, a kończy zwykle w połowie czerwca. Dzieje się tak co roku. I właśnie ten pył, który opada na samochody, ma bardzo charakterystyczny żółty kolor, który możemy czasami pomylić z pyłem saharyjskim. Jeżeli na mapie widzimy, że nad Polską nie ma pyłu saharyjskiego, to możemy być pewni, że jest to właśnie efekt kwitnienia sosny.

Jak zmyć żółty pył z samochodu?

W żadnym wypadku nie powinniśmy pyłu usuwać na sucho. Ścieranie go za pomocą szmatki bądź papierowego ręcznika może przyczynić się do porysowania powierzchni lakieru. Wynika to z tego, że do końca nie jesteśmy pewni, czy na lakierze samochodu znajduje się tylko pył sosny, (który nie powinien rysować auta) czy też pył saharyjski. W pierwszej kolejności powinniśmy użyć wody do umycia samochodu. Jeśli to nie pomoże (pył sosny w kontakcie z wodą tworzy żółtą maź) powinniśmy napienić powierzchnię auta, a następnie spłukać.

żółty pył na samochodach, żółty pył na samochodach,żółty pyłek w maju,żółty pył,pył saharyjski
Fot: @Krystian Mierzejewski

Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas kawą

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Reklama

Pogoda w Polsce i na świecie. Prognoza pogody. Wiadomości.

Reklama